Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo czyścić zewnętrzne rolety tarasowe?

Jak prawidłowo czyścić zewnętrzne rolety tarasowe?

Rolety tarasowe, zwane również zewnętrznymi roletami rzymskimi, są nie tylko praktycznym rozwiązaniem do ochrony przed słońcem, ale także stanowią elegancki element dekoracyjny. W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych porad dotyczących pielęgnacji rolet tarasowych. 

Wybór odpowiednich środków czyszczących

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wybór odpowiednich środków czyszczących. Rolety tarasowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tkanina, metal czy PCV. W związku z tym warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty przeznaczone do danej powierzchni. Unikajmy stosowania agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić strukturę materiału lub powodować odbarwienia. Dobrym wyborem są delikatne detergenty, które nie zawierają alkoholu ani silnych związków chemicznych.

Czyszczenie tkaninowych rolet tarasowych

Tkaninowe zewnętrzne rolety rzymskie wymagają szczególnej uwagi podczas czyszczenia. Przed przystąpieniem do pracy warto sprawdzić, czy materiał można prać w pralce. Jeśli tak, wystarczy zdjąć roletę z mechanizmu i umyć ją w delikatnym programie. Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować zbyt wysokiej temperatury oraz wyłączyć wirowanie. Jeśli tkanina nie nadaje się do prania, możemy oczyścić ją ręcznie za pomocą miękkiej szmatki nasączonej wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Należy unikać moczenia całej tkaniny, gdyż może to spowodować jej deformację.

Pielęgnacja metalowych i PCV rolet tarasowych

Rolety wykonane z metalu lub PCV są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, co sprawia że ich czyszczenie jest prostsze. W pierwszej kolejności należy usunąć wszelkie zabrudzenia za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza z końcówką do tapicerki. Następnie przygotowujemy roztwór wody z delikatnym detergentem i przemywamy powierzchnię rolety za pomocą gąbki lub szmatki. Po umyciu warto spłukać roletę czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Konserwacja mechanizmów rolet tarasowych

Nie zapominajmy również o konserwacji mechanizmów rolet tarasowych. W zależności od modelu, może to obejmować smarowanie prowadnic, sprawdzanie stanu łożysk czy kontrolę napięcia linki. Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie mechanizmów przedłuży żywotność rolet i zapewni ich bezawaryjne działanie.

Właściwe przechowywanie rolet tarasowych

W przypadku, gdy rolety tarasowe nie są używane przez dłuższy czas np. w okresie zimowym, warto zadbać o właściwe przechowywanie. Rolety powinny być złożone i przechowywane w suchym i zacienionym miejscu, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez wilgoć czy promieniowanie UV. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zabezpieczyć rolety przed kurzem, używając np. pokrowca. Warto również pamiętać o zabezpieczaniu rolet tarasowych przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr czy opady deszczu. W przypadku prognozowania niekorzystnych warunków pogodowych, warto złożyć rolety lub zabezpieczyć je dodatkowymi elementami mocującymi.